Zwyrodnienie stawów kolanowych – przyczyny, objawy, leczenie

Według badań eksperckich co piąty mieszkaniec Europy cierpi na zwyrodnienie stawów kolanowych, co wiąże się z utrudnieniem normalnego funkcjonowania. Dodatkowo zaledwie 40% procent osób cierpiących na to schorzenie zachorowało w wyniku procesu starzenia się. U pozostałych 60% jest to wynik wszelkiego rodzaju przeciążeń oraz urazów, które są wynikiem uprawiania sportu lub ciężkiej pracy fizycznej. Szczególnie widoczne jest to u osób jeżdżących na nartach, kiedy to nogi są mocno przeciążone, a kolana bardzo się męczą.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż kolana mają bardzo skomplikowaną budowę i przez to narażone są na różnego rodzaju kontuzje. Wśród nich można wspomnieć o uszkodzeniach więzadeł. Nie wiele trzeba, aby je nadwyrężyć, a leczenie takiej kontuzji jest niezwykle czasochłonne i męczące. Nietrudno o kontuzję więzadła krzyżowego, a jedyną drogą jego naprawy jest zabieg chirurgiczny. Po takiej kontuzji do pełnej sprawności można dojść najwcześniej po okresie sześciu miesięcy. Nie jest to więc nic przyjemnego. Do takiego stanu rzeczy może również przyczynić się nadwaga.

Jeżeli ktoś zrzuci około 20 zbędnych kilogramów to zmniejszy ryzyko wystąpienia u siebie zwyrodnienia nawet o pięćdziesiąt procent, co byłoby doskonałym wynikiem. Istnieje jest kilka innych istotnych czynników, które mogą wpływać na taki stan rzeczy, jednak te wcześniejsze są chyba najważniejsze. Do objawów zwyrodnienia stawów możemy zaliczyć z pewnością uczucie sztywności oraz skrzypienie, które można usłyszeć po dłuższym spoczynku. Dodać do tego należy oczywiście bóle w okolicach kolana, które mogą się nasilać jak i ustępować na jakiś czas.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę chorobę warto jeść dużo żelków, które mają bezpośrednie przełożenie na sprawność wszystkich naszych stawów, ponieważ są wzmacniane przez składniki zawartej w nich żelatyny. Leczenie zwyrodnienia nie jest skomplikowane. Polega ono na zażywaniu lekarstw oraz wstrzykiwaniu odpowiednich środków do stawów, które mają na celu zwiększenie ich sprężystości.