Zapalenie zatok – uciążliwy problem wielu ludzi

Zapalenie zatok - uciążliwy problem wielu ludzi

Oddychanie jest najważniejszym przejawem życia. Jeśli zaburzona zostanie funkcja układu oddechowego, nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Każdy z nas posiada zatoki, czyli niewielkie otwory w czaszce, które nawilżają, ogrzewają i oczyszczają powietrze.

Ich funkcja jest niezwykle ważna w procesie oddychania. Zwykły katar spowodowany przeziębieniem mija zazwyczaj po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Dolegliwości

Objawy zapalenia zatok to przede wszystkim przedłużający się katar, bóle głowy, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa, złe samopoczucie. Dolegliwości te nasilają się w nocy lub w godzinach porannych i mogą zmniejszać swoje nasilenie w ciągu dnia. Możemy wyróżnić dwa rodzaje zapalenia zatok – ostre i przewlekłe. Ostre, to takie które nie pozostawia zmian w błonie śluzowej po wyleczeniu, a przewlekłe jest niemożliwe do wyleczenia metodami zachowawczymi. Zapalenie zatok jest zazwyczaj spowodowanie wirusami lub bakteriami, które wyzwalają stan zapalny. Dochodzi do niedrożności zatok, obrzęku i zalegania śluzu, a powietrze nie może przez nie swobodnie przepływać. Występuje katar, który może się zagęszczać i utrudniać oddychanie, a nawet normalną aktywność. Do tego dochodzi uciążliwy ból głowy, szczególnie w pozycji pochylenia głowy w dół. Czasami towarzyszy temu gorączka, ciągłe zmęczenie, uczucie rozbicia i ogólne złe samopoczucie. Jeśli zauważymy u siebie te objawy, należy niezwłocznie udać się do laryngologa w celu diagnozy i doboru odpowiedniej terapii.

Leczenie zapalenia zatok jest uzależnione od jego rodzaju

W przypadku ostrego zapalenia polega ono na podawaniu antybiotyków, leków obkurczających naczynia błony śluzowej, leki rozrzedzające wydzielinę, leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych oraz przeciwhistaminowych. W przewlekłych stanach konieczna jest zwykle operacja, która odtwarza prawidłową anatomię nosa i zatok oraz usunięciu ewentualnych zmian wywołujących chorobę np. polipów, torbieli. Ważne jest, aby zapalenie wyleczyć do końca, gdyż nieleczone może być bardzo niebezpieczne w skutkach.