Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych

W praktyce lekarskiej jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w POZ są zapalenia górnych dróg oddechowych. Szczególnie często problem ten dotyczy dzieci – przeciętnie 6-8 razy w roku. U części z nich rozwija się zapalenie zatok.


W fizjologicznych warunkach wydzielina produkowana przez błonę śluzową zatok przynosowych dostaje się do przewodów nosowych. Niekiedy jednak dochodzi do zaburzeń drożności i rozwoju zapalenia.

Jakie są fazy zapalenia zatok?

Wyróżniamy zapalenie ostre (38 stopni), silny ból miejscowy z jednostronną przewagą czy podwyższenie wykładników stanu zapalnego, możemy mieć do czynienia z etiologią bakteryjną. Podczas przewlekłego zapalenia występują okresy bezobjawowe, podczas których pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Leczenie zapalenia zatok rozpoczynamy od zwalczania objawów

Zalecane jest stosowanie analgetyków (środków przeciwbólowych), płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej, leki przeciwobrzękowe i fitoterapia. Jeśli objawy nie ustępują, dodajemy sterydoterapię donosową. Po rozpoznaniu bakteryjnego zapalenia leczeniem z wyboru jest antybiotykoterapia.

W sytuacjach, gdy takie leczenie nie jest skuteczne, potrzebna może być wizyta u specjalisty i wykonanie badań – endoskopii zatok przynosowych, badań obrazowych bądź posiewu. Ostatecznym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne.
Kluczem do wyleczenia zapalenia zatok jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. W przypadku dzieci liczy się czujność – początkowe objawy niekiedy łatwo przeoczyć, a skutki nieleczonej infekcji mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia maluszka.