Zapalenie zatok – objawy i leczenie

Zapalenie zatok – objawy i leczenie

Mawia się, że leczony katar trwa siedem dni, a nie leczony tydzień. Jednak zdarzają się sytuacje, że kataru w ogóle nie można wyleczyć zwykłymi sposobami. Często nawraca albo towarzyszy mu ból głowy, szczególnie w okolicy czoła oraz nasady nosa. Można zatem podejrzewać, że nasz katar zamienił się w zapalenie zatok.


Objawy zapalenia zatok zależą od miejsca zapalenia. Czy zaistniało ono w zatokach szczękowych, sitowych czy czołowych.
Ból górnej szczęki, policzków czy zębów towarzyszy zapaleniu zatok szczękowych. Ból w okolicach czoła wskazuje na zapalenie zatok czołowych. Natomiast zapalenie zatok sitowych objawia się obrzękiem powiek i okolic oczu, brakiem powonienia, bolesnością uciskową boków nosa.

Nietypowe objawy

Czasem objawy zapalenia zatok mogą nie być typowe, bowiem wystąpić może gorączka, uczucie rozbicia, brak apetytu, złe samopoczucie. Może się również pojawić przewlekły kaszel spowodowany spływającą po tylnej ścianie gardła wydzieliną.
Leczenie zapalenia zatok zwykle jest proste i obejmuje antybiotykoterapię. W przypadku, gdy diagnoza jest utrudniona, przeprowadza się endoskopię nosa i zatok. Odchodzi się od wykonywania zdjęcia RTG zatok, bowiem to badanie jest bardzo mało precyzyjne. Zastąpiła je, znacznie bardziej dokładna tomografia komputerowa.
Czasem jednak, leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające i uporczywie nawracające zapalenie zatok trzeba wyleczyć podczas zabiegu. Przeprowadza się funkcjonalną endoskopową operację zatok (poszerzenie naturalnych ujść zatok), polipektomię (usunięcie polipów nosa i zatok, które blokują ich ujście i drożność) lub septoplastykę (usunięcie skrzywienia przegrody nosowej, która wraz z obrzękiem błony śluzowej może blokować ujścia zatok) .

Domowe sposoby

Można też złagodzić objawy zapalenia domowymi sposobami. Najlepsze są inhalacje np. z rumianku. Można też dodać olejek kamforowy. Opary należy wdychać powoli i głęboko. Po kilku minutach można spróbować wydmuchać nos, jednak gdy czujemy spory opór, powtarzamy inhalowanie.
Leczenie zapalenia zatok jest długie, ale przeprowadzone prawidłowo szybko przynosi skutek i odczuwalna ulgę. A co najważniejsze, usunięcie przyczyny nawracającego zapalenia, skutecznie poprawi komfort naszego oddychania.