Zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie zatok to bardzo popularna choroba błony śluzowej nosa i zatok, w medycynie wyróżniane są trzy typy choroby: ostra, nawracające ostre zapalenie oraz przewlekłe zapalenie.

Najczęstszą przyczyną zachorowań jest zarażenie się wirusem poprzez drogę kropelkową, do choroby dochodzi więc najczęściej w czasie sezonowych zachorowań na grypę. Najczęściej dolegliwość przebiega bardzo łagodnie, ale zdarza się, że dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, które wymaga bardziej specjalistycznej opieki i zaawansowanego leczenia.

Objawy

Objawy zapalenia zatok to przede wszystkim obrzęk nosa, niedrożność dróg oddechowych, problemy ze swobodnym oddychaniem, gęsta zawiesina w nosie, bóle głowy, gorączka (około 38 stopni), a także charakterystyczny przykry zapach wydobywający się z ust. Najczęściej objawy utrzymują się przez około 7 dni, choć zdarzają się dłuższe zachorowania ( przewlekłe zapalanie zatok). Leczenie zapalenia zatok to najczęściej stosowanie leków doraźnych, mających na celu przywrócenie drożności jamy nosowej, a także obniżeniu temperatury i ogólnej poprawy samopoczucia pacjenta. W przypadku nadkażeń bakteryjnych wymagane jest stosowanie antybiotyku. Możliwe jest również leczenie operacyjne podczas którego przywracana jest prawidłowa wentylacja zatok. Przesłankami do zdecydowania się na wykonanie tego typu zabiegu jest przede wszystkim przewlekłe zapalanie zatok czy też powracające infekcje o podobnym charakterze.

Poważne powikłania

Należy pamiętać również, że nieleczone i zaniedbane zapalanie zatok może prowadzić do bardzo poważnych powikłań m.in. schorzenia wewnątrzczaszkowe, powikłania oczodołowe i oczne, zapalenie szpiku, a nawet bardzo poważne choroby neurologiczne, które nieleczone i nierozpoznane prowadzić mogą nawet do śmierci. Nie należy więc bagatelizować żadnych objawów choroby, natychmiast udać się do lekarza i wdrożyć odpowiednią kurację przepisanymi lekami. Dobrze rozpoznane i szybko wyleczone zapalenie zatok to niegroźna i nienosząca za sobą żadnych dodatkowych schorzeń choroba.