Zapalenie zatok

Zapalenie zatok

Zatoki pełnią w naszym organizmie bardzo wiele funkcji, o których najczęściej nie mamy pojęcia. Co jeśli przytrafi się nam zapalenie zatok? Jak sobie radzić? Jak się zabezpieczyć?
Jest to choroba błony śluzowej, która może dotyczyć jednaj lub wielu zatok tzw. zatok przynosowych. Wśród nich wyróżnić możemy trzy rodzaje a mianowicie: zapalenie ostre zatok, nawracające zapalenie oraz przewlekle zapalenie. Nie powinniśmy lekceważyć tej choroby, a w niektórych przypadkach nawet nie mamy do tego sposobności ze względu na fakt przykrych objawów, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.


W przypadku osób dorosłych główną przyczyną występowania zapalenia są wirusy (zakażamy się najczęściej w sposób bezpośredni – przez błonę śluzową).

Jakie są objawy zapalenia zatok? Jak najszybciej możemy rozpoznać je sami? Co dalej?

Objawy tak jak w przypadku każdej innej choroby mogą być różne u różnych osób. Do najczęstszych jednak należą te, które są przez nas zauważalne na pierwszy rzut oka. Choroba powoduje w pierwszej kolejności powodują wyraźny stan zapalny, który powoduje duży obrzęk – ograniczając drożność dróg oddechowych, a co za tym idzie zaczynają pojawiać się bóle głowy o różnym nasileniu, a w niektórych przypadkach może wystąpić również nieprzyjemne i wyraźnie odczuwalne uczucie tzw. nacisku w obrębie dróg oddechowych. Oprócz wyżej wymienionych objawów pojawić mogą się również takie symptomy jak: katar (któremu najczęściej towarzyszy wysoka gorączka), uczucie niedrożnego nosa (problemy z oddychaniem nosem), kaszel (ostry lub też łagodny).

Leczenie zapalenia zatok. Jak leczyć? Czy potrzebny jest lekarz?

W chorobie tej jak najbardziej potrzebna jest interwencja lekarza. Nie możemy zapomnieć o tym i leczyć się na własną rękę, ponieważ może to przynieść bardzo poważne konsekwencje. Przy rozpoznaniu u siebie wyżej wymienionych objawów, które jakiś czas pozostają bez zmian powinniśmy skontaktować się z lekarzem (na początku najlepiej jak będzie to lekarz rodzinny – pierwszego kontaktu.