Z cyklu „wyjątkowe rośliny”: Krokosz barwierski

Z cyklu „wyjątkowe rośliny”: Krokosz barwierski

Krokosz barwierski to roślina pochodząca z Bliskiego Wschodu, jednoroczna z rodziny astrowatych. Często można ją spotkać w kuchni jako tańszy zamiennik szafranu. Posiada ona właściwości wykorzystywane w medycynie i przemyśle farmaceutycznym.

Powstaje z niego specjalny olej krokoszowy bardzo bogaty w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy E i F i kwas linolowy. Udowodniono, że olej ten przy regularnym stosowaniu znacząco obniża cholesterol, ma działanie przeciwzawałowe, przeciwmiażdżycowe a także pozytywnie wpływa na układ krążeniowy. Ponadto krokosz barwierski blokuje stany zapalne skóry, pobudza i reguluje pracę jelit, wzmaga pocenie i diurezę czyli wydzielanie moczu, działa on więc oczyszczająco i wzmacniająco na organizm.

Coś dla zdrowia

Zewnętrznie roślinę tę stosować można na wysuszone miejsca skóry ust, rąk i twarzy. Sprawdzi się także w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry czy po prostu jako środek pielęgnacyjny przeznaczony dla osób z wrażliwą i problematyczną skóra w tym, również dzieci. Stosuje się go również jako wlewy przy leczeniu zapalenia odbytu i odbytnicy. Istnieją różne rodzaje przyswajania do organizmu krokosza, najbardziej popularna to po prostu picie dwa lub trzy razy dziennie naparu w formie herbaty, ale coraz częściej stosuje się również nalewki, które wykazują pozytywne działanie przy chorobach wieńcowych, miażdżycy, chorobie Crohna, skąpych miesiączkach, osłabieniu mięśnia sercowego a także w przypadku obniżonej odporności.

Ile to kosztuje?

Ceny preparatów zawierających krokosz barwierski są mocno zróżnicowane w zależności od rodzaju, formy, producenta i sklepu. Mogą zaczynać się już od kilku złotych a kończyć nawet na ponad 100 złotych za opakowanie tabletek. Jest to jednak bez wątpienia dobry zakup, który pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Możemy mieć, również pewność, że stosujemy preparat naturalny i w pełni bezpieczny, a nie syntetyczne suplementy diety, które często są bardzo drogie i nie niosą za sobą żadnych pozytywnych skutków stosowania.