Uważajmy na zapalenie zatok

Uważajmy na zapalenie zatok

Zapalenie zatok to częsta przypadłość. Nie występuje tylko, gdy na zewnątrz panuje plucha i mróz. Trzeba pamiętać, że może się nam zdarzyć o każdej porze roku, dlatego powinniśmy zachować czujność. Bagatelizując objawy możemy doprowadzić do poważnych w skutkach komplikacji i znacząco wydłużyć proces leczenia.


Gdy jesteśmy przeziębieni i dokucza nam przedłużający się katar, a do tego pojawił się ból głowy – mogą to być pierwsze objawy zapalenia zatok.

Ból ten jest szczególnie odczuwalny w okolicach czoła i nosa

Może też pojawić się gorączka oraz złe samopoczucie, które może być po prostu następstwem podniesionej temperatury i odczuwanego bólu. Niestety świadomość ludzi odnośnie tej przypadłości nie jest zbyt duża, a warto wiedzieć, że nieleczenie zatok może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Nie tylko bakterie i wirusy mogą nam przysporzyć problemów, zapalenie zatok to przypadłość, która często męczy alergików. W ich wypadku potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Niezależnie od przyczyny, objawy i ich konsekwencje potrafią być tak samo męczące. Trzeba więc dbać o zdrowie, a gdy coś w nim szwankuje, udać się do lekarza.

Proces leczenia

Leczenie zapalenia zatok, rozpoczęte wystarczająco wcześnie, nie musi być skomplikowane. Jeśli przy pierwszych objawach zastosujemy okłady rozgrzewające oraz inhalacje, np. z solą – możliwe, że uda nam się wyleczyć tylko metodami domowymi. Musimy zadbać po prostu o oczyszczenie zapchanych zatok. Jeśli jednak objawy będą się utrzymywać – czas odwiedzić lekarza, który to często bazując jedynie na naszej relacji, wyda diagnozę i przedstawi sposób leczenia. Zależnie od przypadku będą to albo antybiotyki, albo leki, które pomogą nam oczyścić zatoki i złagodzić inne objawy. Nie znaczy to oczywiście, że nie istnieją specjalne badania, które pomagają stwierdzić przyczynę naszych dolegliwości. Jednak są one wdrażane jedynie w wypadku, gdy zastosowane leczenie nie przynosi rezultatów. Nie ma więc, co obawiać się zapalenia zatok, jeśli odpowiednio szybko rozpoczniemy kurację.