Ubezpieczenie samochodu za granicą.

Ubezpieczenie samochodu za granicą.

Zanim udamy się w zagraniczną podróż samochodem powinniśmy poznać sytuację prawną dotyczącą koniecznego ubezpieczenia pojazdu.

Jego brak może spowodować poważne konsekwencje, łącznie z nie wpuszczeniem nas w obszar danego państwa.

Ubezpieczenie OC

Przede wszystkim powinniśmy najpierw sprawdzić czy nasze ubezpieczenie OC nadal obowiązuje. Jeśli okażę się, że jego termin wygaśnięcia jest bliski koniecznie zadbajmy o przedłużenie ochrony. Współcześnie sami możemy wyliczyć wysokość składki ubezpieczenia OC. Kalkulator, który nam w tym pomoże znajdziemy na wielu stronach internetowych, a z pewnością na witrynie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Po upewnieniu się, że posiadamy konieczne ubezpieczenie sprawdźmy czy jest ono honorowane na obszarze państwa do którego jedziemy. Wykupiona w Polsce polisa powinna być uznana na terenie wszystkich państwa należących do Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii i Andorze. Jeżeli jednak wybieramy się na wschód Europy bądź do jednego z państw bałkańskich lub Turcji to zwykłe OC nie wystarczy.

Powinniśmy w takim wypadku wykupić tak zwaną zieloną kartę

Opłata za jej wyrobieniem nie jest wygórowana. To koszt na poziomie kilkunastu złotych. W niektórych firmach ubezpieczeniowych zieloną kartę możemy otrzymać bezpłatnie w ramach dodatku do wykupionego pakietu OC. Zieloną kartę musimy zamówić odpowiednio wcześniej bo nie otrzymamy jej od ręki. W zależności od polityki firmy może to trwać od kilku do kilkunastu dni. Jeżeli zapomnieliśmy o wyrobieniu dodatkowego ubezpieczenia lub przypomnieliśmy sobie o tym zbyt późno to ostatecznie możemy zieloną kartę wykupić na przejściu granicznym. Musimy tylko znaleźć na miejscu agenta ubezpieczeniowego i u niego załatwimy pełen pakiet ochronny. Niestety w tej sytuacji musimy się liczyć z wydatkiem rzędu pięćdziesięciu złotych, a zdarza się tak, że zapominalstwo będzie nas kosztować sto pięćdziesiąt złotych. Taki dokument ważny jest przez nieco ponad dwa tygodnie dlatego musimy tak zaplanować podróż aby zmieści się w wymaganym terminie.

Zapraszam do skorzystania z kalkulatora https://www.mtu24.pl/direct/forms/calculation/newKom/CalculationRegisterS1.seam