Sposoby na problemy z zatokami

Sposoby na problemy z zatokami

Każdy człowiek w ciągu swojego życia chociaż raz cierpiał na ból głowy, który mógł być wywołany licznymi czynnikami. Odwodnienie organizmu, nadmierne spożycie alkoholu dnia poprzedniego, palenie papierosów, migreny – są to najczęściej spotykane powody bólu głowy. Jednak jak odróżnić od nich objawy zapalenia zatok?

Intensywny, ostry ból powyżej nosa, który nasila się przy pochylaniu często bywa określany jako ból głowy, jednak jest to niesłuszne podejście. Lekarze już dawno stwierdzili, że mimo iż obie kondycje są do siebie zbliżone, kłopoty z zatokami mają całkiem inne przyczyny, dlatego należy traktować je jako zupełnie różną przypadłość.

Różnorodna forma leczenia

Leczenie zapalenia zatok, w zależności od stopnia intensywności może przebiegać zupełnie różnie. Na chwilowe bóle wystarczy zakupić środek przeciwbólowy, który zadedykowany jest tej przypadłości. jednak większość przypadków wiąże się z zapaleniem zatok, które należy wyleczyć, maskowanie bólu jest tylko doraźne. Najwięcej przypadków problemów z zatokami pojawia się w momencie, kiedy dopada nas przeziębienie. Nieżyt górnych dróg oddechowych w postaci kataru, jeśli nie wyleczony może zaatakować nasze zatoki, co dodatkowo wzmaga nieprzyjemne odczucia związane z chorobą. Poza tym, nieleczone zapalenie zatok może doprowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego pod żadnym pozorem nie można go bagatelizować. Ważnym jest aby przede wszystkim prawidłowo zdiagnozować przypadek, szczególnie jeśli męczy nas już od jakiegoś czasu.

Charakterystyczne objawy

Problem z zatokami jest bardzo charakterystyczny, ból głowy jest pulsujący, niekiedy kujący, zwiększa się w momencie, kiedy pacjent pochyla głowę. Coraz częściej w przypadkach chronicznego zapalenia zatok lekarze zalecają zabieg, który polega na dokładnym ich wyczyszczeniu, z pomocą specjalistycznego płynu. W aptekach można dostać również lekarstwa, które rozpuszczają wydzielinę zgromadzona w zatokach i pozwalają nam się jej pozbyć przez nos. Zanim jednak zakupimy dany preparat, warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.