Rodzaje zapaleń zatok

Rodzaje zapaleń zatok

Coraz więcej osób skarży się na uciążliwy ból przy schylaniu głowy. Zapalenie zatok to przykra dolegliwość dotykająca w równym stopniu kobiety i mężczyzn. Dzielimy je na zapalenie ostre o najcięższych objawach, nawracające ostre i przewlekłe.

Objawy zapalenia zatok, które jest ostre, to pogorszenie widzenia, podwyższona temperatura, obniżone samopoczucie, silny i promieniujący ból. Zaletą takiego zapalenia jest jednak to, iż po wyleczeniu nie pozostawia żadnych zmian na błonie śluzowej, więc nie trzeba go leczyć chirurgicznie.

Najgorsza forma

Zapalenia ostre trwa do około czterech tygodni i w jego leczenie trzeba koniecznie zaangażować laryngologa, który wypisze odpowiednie antybiotyki. W przeciwnym razie możemy mieć do czynienia z powstaniem ropni, które mogą przyczynić się nawet do śmierci, a na pewno do hospitalizacji na dłuższy okres czasu. Drugim rodzajem zapalenia jest nawracające ostre zapalenie charakteryzujące się tym, iż mamy do czynienia z powracającymi epizodami silnych dolegliwości bólowych. W tym przypadku również nie powinno być widocznych trwałych zmian na błonie o ile zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Ostatnim rodzajem jest przewlekłe zapalenie zatok. Daje ono subiektywnie najmniejsze dolegliwości bólowe, jednak błona śluzowa jest na tyle zmieniona, że leczenie zapalenia zatok jest możliwe tylko po zastosowaniu chirurgii. Wyeliminowanie zmian leczeniem zachowawczym tak naprawdę ma znikomą szansę powodzenia. Oczywiście przez lata opracowano wiele sposobów mających na celu ograniczenie konieczności stosowania chirurgii, jednakże do tej pory pacjenci zmagający się od lat z zapaleniem najczęściej kończą na oddziale laryngologii czekając na operację.

Zapalenie zębnopochodne

Trochę inaczej jest w przypadku zapaleń zębopochodnych, gdzie konieczna jest rewizja zatoki. Odbywa się ona najczęściej z cięcia od strony przedsionka w okolicach od siekacza bocznego do drugiego przedtrzonowca. Wraz z korzeniem tkwiącym w zatoce usuwa się również zmiany przerostowe, które mogą prowadzić do występowania zaburzeń.