Problemy z ciśnieniem – kto choruje i jak zapobiegać

mierzenie ciśneiniaProblemy z ciśnieniem dotykają coraz szerszą grupę osób. Martwiące jest jednak to, iż ta dolegliwość spotyka coraz młodsze osoby. Bez wątpienia za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest styl życia, jaki prowadzą ludzie. Nie da się nie zauważyć, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci strasznie się rozleniwiliśmy, a w związku z tym przestaliśmy aktywnie spędzać czas. Również coraz częściej stołujemy się w niezdrowych Fast-foodach, gdzie jedzenie niemal nie zawiera niezbędnych wartości odżywczych, a do kanapek pakowane jest mnóstwo sztucznych produktów, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm.

XXI wiek przyniósł ludzkości mnóstwo udogodnień, z których bardzo chętnie korzystamy. Na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów, do których przesiadamy się z rowerów. Niektórzy doszli już do takiego etapu, w którym do pokonania 200 metrowego odcinka używają samochodu zamiast przejść się piechotą. Właśnie ci ludzie, którzy zapominają o sporcie i zdrowej żywności są najbardziej narażeni na problemy z ciśnieniem. Najlepsze co możemy dla siebie zrobić, aby uniknąć kłopotów z ciśnieniem jest rozpoczęcie zdrowego trybu życia, który z pewnością w dużej mierze nie tylko pozytywnie wpłynie na układ krążenia, ale również na wszystkie inne aspekty naszego życia. Warto również pilnować swojej masy.

Udowodnione jest, iż osoby otyłe mają problemy z ciśnieniem dwukrotnie częściej niż ludzie o normalnej masie ciała. Nieprawdą jest to dolegliwość dziedziczna. Oczywiście, jeżeli oboje rodzice mają problemy z ciśnieniem to jest zwiększone ryzyko na wystąpienie choroby u dziecka, jednak w łatwy sposób można tego uniknąć. Wystarczy jak już mówiłem prowadzić zdrowy tryb życia i uprawiać dużo sportu. Warto więc swoim dzieciom już od najmłodszych lat wpajać zamiłowanie do różnych dyscyplin, aby w przyszłości z własnej woli chciały uprawiać któryś ze sportów.