Płyny do soczewek – jaki wybrać?

Każda osoba z wadą wzroku, która używa soczewek od lat doskonale zna się na ich rodzajach oraz płynach, które są do nich najlepsze, jednak osoby, które do tej pory nie miały problemów ze wzrokiem i dopiero zaczynają nosić soczewki z pewnością zainteresują się tym artykułem. Trzeba wiedzieć, że płyn płynowi nie równy i w zależności od różnych czynników powinno stosować się inne płyny.

Być może jest to niespodzianką dla niektórych, ale przecież w niemal każdym przypadku, gdzie używa się jakichś płynów można wybierać spośród kilkunastu rodzajów. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na płyny dwustopniowe i jednostopniowe. Pierwsze z nich składają się z dwóch płynów – do czyszczenia soczewek oraz do ich przechowywania. Czasem przy tych płynach można również znaleźć tabletki do odbiałczania. Ów rodzaj płynu jest jednak już nieco poza obiegiem i niewiele osób go stosuje. Znacznie częściej wybór pada na płyny jednostopniowe, które są wielofunkcyjne i łatwiejsze w użyciu. Mogą one jednocześnie dezynfekować oraz czyścić szczoteczki co jest świetnym rozwiązaniem. Możemy oczywiście poszukać jeszcze innych podziałów ze względu na skład samego płynu. Na przykład płyny oksydacyjne, które są tworzone na bazie nadtlenku wodoru, który ma działanie dezynfekujące.

Warto także zwrócić uwagę na żelowe preparaty czyszczące, które można używać zarówno w przypadku miękkich oraz twardych szkieł kontaktowych. Oczywiście trzeba pamiętać również o preparatach enzymatycznych, które występują w dwóch postaciach – tabletkach oraz płynach. Są one odpowiedzialne za czyszczenie soczewek ze złogów białkowych oraz tłuszczowych. Składają się głównie z proteazy i lipazy. Każdy z rodzajów płynów przeznaczony jest do innego typu soczewek, a więc trzeba dokładnie zapoznać się z zastosowaniem poszczególnych z nich.

Myślę jednak, że najlepiej jest poradzić się okulisty lub znajomego używającego soczewek od dłuższego czasu. Jeżeli odpowiednio dobierzemy rodzaj preparatu to z wyborem firmy nie będzie już problemu, ponieważ doskonale sprawuje się tutaj zasada, która mówi, że im płyn jest droższy w danej klasie to ma lepsze działanie.