O zatokach słów kilka…

O zatokach słów kilka...

Zatoki są jamami wypełnionymi powietrzem. Łączą się z jamą nosową za pomocą otworów w bocznej ścianie. Rolą zatok jest zmniejszenie masy czaszki, ochrona oczodołów i mózgu, nadanie głębi głosu oraz zwiększenia ogólnej wytrzymałości twarzoczaszki.

Stwierdzono również, iż zatoki odgrywają rolę w przewodzeniu i odbieraniu dźwięków, a także pełnią szczególną rolę jeżeli chodzi o nawilżanie, ogrzewanie i oczyszczanie powietrza. Niestety wiele osób choruje na zapalenie zatok dotykające zatoki czołowe, szczękowe, klinowe oraz komórki sitowe przednie i tylne.

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Najcięższe objawy zapalenia zatok są związane z zainfekowaniem zatok klinowych i komórek sitowych, które są położone najgłębiej. Zazwyczaj pacjenci są kierowani w tym przypadku na zabieg chirurgiczny obarczony sporym ryzykiem powikłań. Jeżeli chodzi o leczenie zapalenia zatok szczękowych i czołowych to również w tym przypadku można wykorzystać pomoc chirurga. Najczęściej jednak stosuje się metody zachowawcze, które pomagają uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji niepowodzenia zabiegu oraz długiego powrotu do zdrowia. W przypadku zapaleń ostrych niezbędna jest antybiotykoterapia (zalecane są preparaty z antybiotykoterapii celowanej, które działają na poszczególne szczepy bakterii) oraz leki przeciwbólowe. Niestety dolegliwości bólowe oraz ogólne rozbicie są tak dokuczliwe, iż często uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie i wypełnianie codziennych zadań.

Leczenie

W przypadku leczenia zapalenia przewlekłego konieczne jest zdiagnozowanie czynnika wywołującego dane objawy chorobowe. W przypadku zatok szczękowych może być to ząb z dużą zmianą okołowierzchołkową. Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich zmian w obrębie twarzoczaszki laryngolog może postawić prawidłowe rozpoznanie i zalecić odpowiednią kurację. Czasami jest to leczenie chirurgiczne (chociażby wycięcie polipów nosa lub wyprostowanie skrzywionej przegrody nosa, które predysponuje do przewlekłego zapalenia), a czasami wyłącznie leczenie zachowawcze oraz profilaktyka wtórna zapalenia.