Najdłuższa, najdroższa i najostrzejsza pizza na świecie

Najdłuższa, najdroższa i najostrzejsza pizza na świecie

Włoska pizza to danie, które posiada miłośników na całym świecie – i to bez względu na kulturę, tradycję czy kulinarne upodobania. Jest to po prostu danie uniwersalne, które smakuje w każdym zakątku globu. Ta ogromna popularność pizzy sprawia, iż staje się ona przedmiotem różnorodnych rekordów. Ludzie na całym świecie tworzą rekordowe – pod różnym względem – pizze, które trafiają do Księgi Rekordów Guinnessa. Wśród nich na uwagę zasługuje ta najdłuższa, najdroższa i najostrzejsza.

Rekord długości

Ogromna popularność włoskiego placka sprawiła, iż mieszkańcy miasta Fontana (w amerykańskim stanie Kalifornia) postanowili przyrządzić najdłuższą pizzę świata. I chociaż nie było to łatwe zadanie, to zakończyło się sukcesem – przygotowana potrawa liczyła 1931 metrów. Do przygotowania tego rekordowego dania zużyto 8000 kg ciasta, 2500 kg sosu pomidorowego oraz niemal 1500 kg sera, a w całej akcji brało udział aż 100 osób.

Pizza dla milionerów

Ile kosztuje tradycyjna pizza? Gdańsk to miasto, w którym ta potrawa nie osiąga rekordowych cen. Jednak w Księdze Rekordów Guinnessa odnajdziemy zapis o najdroższej pizzy świata, która osiągnęła niewiarygodną ceną w wysokości 8500 złotych. Co wpłynęło na jej koszt? Otóż najdroższa pizza świata została przyrządzona z białych trufli, tradycyjnego sera mozzarella di bufala oraz płatków 24 – karatowego złota. Taką pizzę można było skosztować w restauracji znajdującej się w stolicy Malty.

Zamów na https://www.pizzadominium.pl/lokale/gdansk-c-h-alfa-gdansk!

Najostrzejsza pizza świata

Pikantne dodatki dodawane do pizzy na pewno dodają jej wyrazistego smaku, który wielu smakoszom przypadnie do gustu. Jednak pizza podawana w brytyjskim lokalu Paul’s Pizza nie jest dla każdego. Dlaczego? Otóż to najostrzejsza pizza świata, która została przygotowana z papryczek Naga Jolokia – warzyw uchodzących za najbardziej pikantne na świecie. Ostrość tak przyrządzonej pizzy ocenia się na 3 200 000 w skali Scoville’a (gdzie gaz pieprzowy ma „jedynie” 5 000 000). Dlatego też warto się dobrze zastanowić przed zamówieniem takiej pizzy.

Pizza to potrawa, która stale gości w Księdze Rekordów Guinnessa. Jej najdłuższe, najdroższe i najbardziej ostre odmiany to tylko niektóre z przykładów. I chociaż pizza serwowana w Gdańsku daleka jest od tych rekordowych, to jednak warto ją spróbować.