Najczęściej zadawane pytania przy zakupie płynu do soczewek

Osoby, które mają zdrowe oczy i nie muszą używać żadnych soczewek ani okularów są wielkimi szczęściarzami, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, jakie to jest czasem kłopotliwe i ile problemów może to nastręczyć.

Oczywiście najwięcej kłopotów jest na samym początku, kiedy oczy nie są przyzwyczajone do soczewek, wydaje nam się, że coś uciska naszą gałkę oczną oraz nie wiemy nawet jakiego płynu używać. Tutaj jak i w wielu innych sytuacjach życiowych początki są bardzo trudne, jednak po niedługim czasie stanie się to codziennością i w ogóle nie będzie przeszkadzać. Szczególnie trudny może być pierwszy zakup płynu do soczewek, gdy żadnego nie polecił nam okulista. Najczęściej padające pytania w aptekach są następujące. Ludzie chcą wiedzieć, czy każdy płyn do szkieł kontaktowych jest taki sam.

Przecież wszystkie nimi są, jednak nie można ich wrzucić do jednego worka, gdyż mają one inny skład oraz wywołują inną reakcję u różnych ludzi. Łatwo odróżnić dwa główne rodzaje, ponieważ są to płyny do miękkich oraz twardych szkieł kontaktowych i pod żadnym względem nie można ich ze sobą mieszać. Częsta pada również pytanie czy stosowanie płynu do soczewek kontaktowych jest w ogóle konieczne. Jedyną słuszną odpowiedzią tutaj jest słowo tak. Soczewek w żadnym wypadku nie umyjemy tak dokładnie pod strumieniem ciepłej wody, ponieważ zmyjemy nią tylko powierzchowne zabrudzenia, a bakterie oraz resztki białka wciąż pozostaną na szkłach.

Istnieje również opcja dodatkowego zanieczyszczenia soczewek bakteriami znajdującymi się w wodzie, a to może doprowadzić nawet do zapalenia spojówek. Bez wątpienia odnosi się to tylko do zwykłych soczewek, które stosuje się przez dłuższy czas, ponieważ soczewki jednodniowe wyrzuca się po jednorazowym (czyt. jednodniowym) zastosowaniu. Aptekarze równie często mogą usłyszeć pytanie odnośnie terminu przydatności płynu. Tak jak w przypadku wielu innych produktów preparaty do czyszczenia szkieł kontaktowych również mają swoją datę ważności i nie powinno się ich stosować po upłynięciu tego terminu. Wraz z wspomnianym dniem płyn po prostu zaczyna tracić swoje właściwości i nie działa tak jak powinien.