Medycyna niekonwencjonalna – czy rzeczywiście jest skuteczna?

Od jakiegoś czasu w społeczeństwie polskim coraz bardziej można zaobserwować wyraźny podział na fanów medycyny i na wielbicieli medycyny niekonwencjonalnej. Ta druga pojawiła się w Polsce bardzo nieśmiało i bardzo powoli i skutecznie zaczęła się rozpowszechnia, zdobywając więcej, i więcej zwolenników. Coraz częściej można również usłyszeć, że jest ona skuteczna, niekiedy jeszcze bardziej niż ta popierana badaniami naukowymi i farmakologicznymi. Synonimami „medycyny naturalnej” są: medycyna alternatywna, medycyna holistyczna, medycyna komplementarna, medycyna tradycyjna, medycyna ludowa, medycyna naturalna, a również paramedycyna. Większość metod leczenia paramedycznego jest ściśle związana z wielowiekowymi tradycjami, stąd jedna z jej nazw. Jedną z metod leczenia medycyny niekonwencjonalnej jest akupresura, wywodząca się z chińskiej medycyny naturalnej.

Zabieg ten polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub oklepywaniu odpowiednich miejsc na ciele człowieka. Dzieli się ona na dwie konwencje: zachodnią i chińską. Pierwsza z nich wpływa na obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy, niwelując ból i poprawiając czynności danego narządu. Druga – dąży do zrównoważenia energii Yin i Yang, ponieważ jej brak jest przyczyną większości chorób somatycznych. Kolejnym przykładem metod leczenia może być akupunktura będąca nieco „ostrzejszą” wersją akupresury. Zabieg ten polega na wbijaniu cieniutkich srebrnych lub złotych igieł w odpowiednie punkty na ciele. Wiele osób zna lecznicze właściwości miodu, ale niewiele osób wie, że leczenie produktami pszczelimi nosi nazwę apiterapii. Oprócz miodem, można również leczyć pyłkiem kwiatowym, kitem i pokarmem pszczół oraz ich mleczkiem i jadem. Ostatni z zabiegów nazywany jest apitoksynoterapią i stosuje się go przy chorobach reumatycznych i alergicznych. Kolejną techniką może być chiropraktyka, utożsamiania z kręgarstwem – manipulowanie kręgosłupem ma wpływ na każdy z narządów wewnętrznych. Interesującym przykładem może wydawać się radiestezja, czyli różdżkarstwo. Zwykle łączy się ją z poszukiwaniami żył i ujść wodnych przy użyciu różdżek, ale służy ona także do poszukiwania „złych” wibracji w człowieku, do czego stosuje się specjalne wahadła.

Coraz bardziej popularna staje się aromaterapia – leczenie zapachami. Naturalne olejki zapachowe stosowane są przy masażach, w kąpieli lub podawane do inhalacji i w kompresach. Wpływają one przede wszystkim na nastrój, jak i drożność dróg oddechowych i kondycję skóry i włosów. Jedną z bardziej kontrowersyjnych technik medycyny komplementarnej jest urynoterapia, czyli leczenie moczem. Niemniej jednak, terapią najbardziej kojarzącą się z medycyną niekonwencjonalną jest fitoterapia – ziołolecznictwo. Zalicza się do niej również hipnoterapia, Germańska Nowa Medycyna, bioenergoterapia oraz koloroterapia. Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy medycyna alternatywna jest skuteczna. Tak naprawdę wszystko uwarunkowane jest nastawieniem oraz indywidualnym stanem organizmu danego człowieka. Nie ma co stawiać wszystkiego na jedną kartę, ponieważ liczy się efekt, a nie metoda.