Krokosz barwierski – co to takiego?

Krokosz barwierski – co to takiego?

Krokosz barwierski to roślina przyprawowa, pochodząca z rodziny astrowatych, o wspaniałych żółto-czerwonych kwiatach. Występuje głównie w Indiach oraz na Bliskim Wschodzie.


Stosowany jest nie tylko jako przyprawa, ale jest również ważnym elementem chińskiej medycyny. Jest on lekko gorzki w smaku, posiada delikatny aromat. Jako przyprawę stosuje się jego płatki, które po wysuszeniu nabierają szkarłatnej barwy.

Stosowany jako barwnik

Używany jest też jako barwnik żółty lub czerwony do barwienia produktów spożywczych, jak i tkanin czy wyrobów kosmetycznych. Barwnik żółty jest rozpuszczalny w wodzie, natomiast ten czerwony już nie. Z ich połączenia można wytworzyć barwnik pomarańczowy, zwany często fałszywym szafranem. Dawniej bowiem bardzo często krokosz barwierski wykorzystywany był do fałszowania znacznie droższego szafranu. Obecnie stosuje się go jedynie jako po prostu tańszy zamiennik. Nawet naukowa nazwa krokosza w tłumaczeniu oznacza farbowanie lub barwienie.
Z jego nasion wytwarza się też coraz bardziej popularny cenny olej, który ma wysoką zawartość kwasu linolowego. Właściwościami przypomina on olej słonecznikowy. Olej ten uważany jest za jeden z bardziej odżywczych.

Dawniej krokosz barwierski stosowany był także jako lek przeczyszczający, pobudzający i wykrztuśny. Medycyna tradycyjna wykorzystuje go również jako preparat pobudzający wzrost włosów oraz poprawiający ich ogólny wygląd.

Napar z kwiatów krokosza ma również działanie zdrowotne

Działa bowiem pozytywnie na pracę żeńskich narządów rodnych, na kondycję naczyń krwionośnych oraz reguluje ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów. Wpływa też kojąco na układ nerwowy.
Z całych kwiatów czy samych płatków krokosza można przygotować napar bądź wykorzystywać je do mieszkanek herbacianych. Nadają one bowiem potrawom bardzo ciekawy estetyczny złoty kolor. Można go używać także do innych dań bez obaw o jego zapach czy smak, gdyż jego główną cecha jest właśnie barwienie potraw.
Jak można zaobserwować, krokosz barwierski ma wiele zastosowań i zalet, także warto uwzględnić go w naszej kuchni, podczas przygotowywania różnych potraw.