Jakie są typowe objawy zapalenia zatok?

Jakie są typowe objawy zapalenia zatok?

Zapalenie zatok może skutecznie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Ból między brwiami i na policzkach obok nosa, cieknący katar, który po położeniu się wieczorem spać spływa i uniemożliwia sen – to typowe objawy zapalenia zatok.

Przyczyną tej dolegliwości może być przeziębienie, na przykład narażenie okolicy zatok na chłodny wiatr zimą, ale też na klimatyzowanie pomieszczenia latem, na przykład w pracy, w centrum handlowym lub w samochodzie.

Jak przebiega leczenie zapalenia zatok?

Przede wszystkim usuń przyczynę, czyli ubieraj się ciepło zimą, masz do wyboru zabudowanie kominiarki, kominy, kaptury. Zrezygnuj z klimatyzacji w samochodzie, niestety w pracy masz na to ograniczony wpływ, ale możesz wybierać sklepy bez klimatyzacji. Unikaj przeciągów. Czasami zapalenie zatok jest efektem alergii. Przewlekłe zapalenie zatok skonsultuj z alergologiem, który zleci specjalistyczne badanie krwi pod kątem alergenów. Być może przyczyną są pyłki albo jakiś składnik diety, na przykład gluten. Pamiętaj, że najlepsze co możesz zrobić, to wyleżeć chorobę. Płucz zatoki solą fizjologiczną, w aptece dostępnie są spraye na zatoki.

Jak wypłukać nos?

Pochyl się nad umywalką i wpuść zawartość ampułki soli fizjologicznej dostępnej w aptece bez recepty, w ten sposób, by nie dostała się do jamy ustnej przez nos. Powtórz po drugiej stronie, a na końcu użyj kropli w sprayu. Do płukania nosa możesz też posłużyć się strzykawką bez igły. Duże opakowanie soli fizjologicznej starczy na dłużej. Przeziębione zatoki należy wygrzać, więc stosuj okłady. Zapalenia zatok nie można lekceważyć. Choć w początkowej fazie choroby antybiotyk nie pomoże, to narażanie się na wydzielinę w oskrzelach może skończyć się zapaleniem oskrzeli. Podczas zapalenia zatok sprawdzą się także inhalacje olejkami eterycznymi. Pamiętaj, by regularnie opróżniać nos. Na dolegliwości bólowe podczas zapalenia zatok pomogą leki z paracetamolem lub ibuprofenem. Zapalenie zatok może ciągnąć się nawet dwa tygodnie. Warto też spróbować ziołolecznictwa.