Jak zwalczyć biegunkę spowodowaną bakteriami

Jak zwalczyć biegunkę spowodowaną bakteriami

Co może być odpowiedzialne za naszą biegunkę? Jaka może być przyczyna zawirowań żołądkowych? Najczęściej winny jest jakiś pokarm, które być może nie powinniśmy jeść wcale lub przynajmniej jego spożycie powinno być zdecydowanie mniejsze. Czasami łączenie różnych pokarmów jest też nie najlepszym pomysłem. Kiedy indziej winny może być stres. Bardzo często biegunkę mamy jednak z powodu bakterii lub paradoksalnie z powodu ich braku.

Bakterie w układzie pokarmowym

Ewolucja to mechanizm, który stara się osiągnąć jak najwięcej jak najmniejszym kosztem, ponieważ organizmy marnujące zasoby na rzeczy mało istotne po prostu umierają i ustępują miejsca tym bardziej efektywnym. Nie powinno zatem dziwić, że jeśli coś udało się zrobić bez wykorzystania zasobów, był to wielki sukces. Takim sukcesem jest współpraca z bakteriami rezydującymi w jelitach, które są w stanie pomagać w trawieniu niektórych substancji i we wchłanianiu innych. Sęk w tym, że jeśli tych bakterii nagle zabraknie, organizm człowieka staje się w niektórych aspektach zupełnie bezbronny. Nie jest w stanie skutecznie trawić i wchłaniać pokarmów, co skutkuje właśnie biegunką.

Co jest w stanie pomóc?

Właśnie z tego powodu, zwłaszcza biegunka przewlekła, powinna być w pierwszej kolejności leczona poprzez probiotyk na biegunkę. Taki probiotyk nie tyle zatrzymuje biegunkę, jak robią to liczne leki typowo przeciwbiegunkowe, co pozwala organizmowi na przywrócenie normalnej, prawidłowej pracy. A kiedy organizm działa prawidłowo, nie ma biegunki.

Trzeba tutaj jednak uważać, ponieważ probiotyk przeciw biegunce niewiele da, jeśli trwa silna biegunka. W takim przypadku bowiem podane do organizmu bakterie mogą być niemal w całości wypłukane tak szybko, jak do jelit trafiły i nie będzie większego sensu w prowadzeniu takiej terapii. Dlatego warto probiotyki stosować w tandemie z klasycznymi produktami ograniczającymi biegunkę.

Probiotyk na biegunkę to nie lek na całe zło

Pamiętać należy także o tym, że probiotyk pomoże w sytuacji, kiedy zaburzona jest flora bakteryjna jeśli. Czyli w praktyce zawsze, bo każda biegunka prowadzi do zaburzenia flory bakteryjnej. Jeśli jednak będzie istniał jakiś inny, poważny powód pojawiania się biegunek, na przykład przewlekłe zapalenie uchyłków, odbudowa flory bakteryjnej będzie albo całkowicie niemożliwa, albo będzie dawała tylko bardzo krótkotrwałe efekty. Nie można zastępować probiotykiem profesjonalnego rozpoznania przyczyn zaburzenia i ich efektywnego leczenia.