Jak dobrać odpowiednie soczewki

Dobranie odpowiednich dla siebie soczewek kontaktowych nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy wizyta u okulisty, który zbada naszą wadę wzroku oraz poda nam informację w jaki sposób powinniśmy korygować owy defekt. Na rynku dostępne są dwa rodzaje soczewek, a mianowicie miękkie oraz twarde.

Zacznijmy może od szkieł kontaktowych twardych, które na samym początku były wyrabiane z pleksiglasu, który miał jedną istotną wadę – nie przepuszczał tlenu, co nie było najlepsze dla oczu. Dzisiaj stosowany materiał jest o wiele lepszy jakościowe i przepuszcza tlen jak i wszystkie inne gazy znajdujące się w powietrzu. Soczewki twarde są znacznie droższe od miękkich, jednak mają same zalety, oczywiście oprócz ceny. Wykonuje się je na specjalne zamówienie pacjenta.

Do największych zalet owych soczewek bez wątpienia można zaliczyć wcześniej wspomnianą przepuszczalność tlenu oraz innych gazów, bardzo dobra trwałość, która pozwala na korzystanie z nich przez lata oraz stosunkowo łatwą dbałość o ich stan. Niestety oczy przyzwyczajają się do nich znacznie dłużej niż do soczewek miękkich, okres przygotowawczy może trwać bowiem nawet kilkanaście dni, które mogą być prawdziwą męką dla pacjenta.

Na samym początku nie ma szans, aby w owych szkłach wytrzymać więcej niż godzinę dziennie, wraz z kolejnymi dniami można jednak ten czas stopniowo wydłużać. Twarde soczewki kontaktowe stosowane są najczęściej przy sporych wadach wzroku, astygmatyzmie, a także u osób cierpiących na zespół suchego oka. Są one doskonałe do stosowanie w codziennym życiu, jednak nie powinno się ich nosić podczas uprawiania sportu, gdyż łatwo je zgubić. Soczewki miękkie z kolei są znacznie tańsze i zarazem o wiele bardziej popularne. Większość ludzi z wadami wzroku używa właśnie ich. Do ich produkcji używa się substancji, która nosi nazwę hydrożel. Oczy bardzo szybko się do nich przystosowują, ponieważ zaraz po zetknięciu z okiem, a raczej płynem łzowym zmieniają swoją strukturę stając się bardziej elastycznymi.

Są to soczewki, które mają różną zawartość wody, im jest jej więcej to okres ich używalności jest krótszy. Mogą być używane w zależności od rodzaju od jednego dnia do nawet roku.