Jak często odwiedzać gabinet stomatologiczny

piekny-usmiechHigiena jamy ustnej jest bardzo ważnym aspektem naszego życia, jednak znaczna część populacji nie zdaje sobie z tego sprawy i w znacznym stopniu zaniedbuje ten problem. Ludzie bardzo często zapominają o szczotkowaniu zębów po każdym posiłku. Wiadomo, że nie zawsze jest możliwość, aby to uczynić, ale jeżeli przebywa się w domu to nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby poświęcić dwie minuty na umycie zębów. Zresztą o ty procederze każdemu z pewnością przypomina dentysta podczas kontroli. Powinny one być wykonywane bardzo regularnie, ponieważ ubytki w zębach na początku są dla człowieka niemal nieodczuwalne.

Dopiero po paru tygodniach, a nawet miesiącach zaczynamy odczuwać pierwsze bóle, które świadczą o ubytku w zębie. Użyłem wcześniej słowa regularne. Można je różnorako interpretować, jednak ja miałem na myśli wizyty przynajmniej raz na pół roku. Jest to minimum, które pozwoli na bieżąco kontrolować stan naszych zębów. Wiadomo, że lepiej by było, gdyby wizyty odbywały się w odstępie trzech miesięcy. W czasie wizyty stomatolog nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, ale również może dokonać dokładnego czyszczenia jamy ustnej. W czasie takiego zabiegu usuwana jest płytka bakteryjna i kamień nazębny, których nie da się usunąć podczas normalnego szczotkowania. Ów kamień i płytka bakteryjna w dalszej perspektywie mogą okazać się bardzo szkodzące, dlatego warto się nimi zająć zawczasu.

Jeżeli dentysta wykryje jakiekolwiek problemy z naszym uzębieniem to należy umówić z nim kolejną wizytę, kiedy problem zostanie usunięty. W niektórych przypadkach, gdzie próchnica będzie zbyt zaawansowana leczenie może objąć nawet trzy lub cztery wizyty. Warto więc podczas kontroli zadać stomatologowi pytania, które nas dręczą, a odpowiedź na nie może poprawić stan naszego uzębienia. Wizyta kontrolna nie jest tylko od sprawdzenia stanu uzębienia, ale również od rozwiązania wszystkich niejasności na temat problemów z jamą ustną.