Groźne choroby XXI wieku

Wraz z każdym nadchodzącym stuleciem pojawia się szereg nowych chorób, które nękają ludzkość. Wiele z nich jest nieuleczalnych, gdyż medycyna nie może nadążyć za każdą nową bakterią czy wirusem. Do tego dochodzi szereg mutacji, które znacznie utrudniają odnalezienie skutecznego serum. W krajach rozwiniętych główny problem stanowią choroby cywilizacyjne, czyli takie, które połączone są bezpośrednio z niezdrowym trybem życia. Jeżeli człowiek nie spędza aktywnie wolnego czasu, a zamiast tego objada się niezdrową żywnością to prawdopodobieństwo zawału serca, wystąpienia otyłości lub nadciśnienia znacznie się zwiększa.

Dodatkowo wpływ na stan naszego zdrowia może mieć coraz bardziej zanieczyszczone powietrze, woda oraz promieniowanie, które może wywołać choroby nowotworowe. Za choroby można również narkomanię oraz problemy ze zdrowiem psychicznym. W krajach wysoko rozwiniętych ludzie w pogoni za pieniądzem zapominają o wielu wartościach. Dodatkowo strach przed utratą dobrze płatnej pracy może wywołać nerwicę bądź też inne problemy z psychiką. Nie jest łatwo panować nad swoim życiem, jeżeli jest ono zależne od masy czynników, na które nie mamy bezpośredniego wpływu.

W znajdujących się na drugim biegunie krajach trzeciego świata sytuacja wygląda równie nieciekawie. Może ludzi z tamtych obszarów nie imają się choroby cywilizacyjne, jednak są oni skazani na szereg chorób zakaźnych, które ciężko wyleczyć bez wystarczających nakładów finansowych. W ten sposób w krajach Afryki szerzy się epidemia AIDS oraz dżuma. Na taki stan rzeczy składa się nie tylko słabo rozwinięta służba zdrowia, ale również nieodpowiednia higiena oraz głód, który panuje w większości krajów afrykańskich i części państw azjatyckich. Z pewnością problemy tych krajów szybko się nie rozwiążą, jednak wiele misji humanitarnych przyczynia się do poprawy jakości życia ludzi zamieszkujących obszar tak zwanego Trzeciego Świata.