Emolienty w pielęgnacji włosów

Emolienty w pielęgnacji włosów

Posiadaczki i posiadacze suchych i zniszczonych włosów doskonale wiedzą, jak bardzo uciążliwe może być stałe dbanie o ich wygląd bez widocznych efektów. Często próby nawilżenia nie przynoszą większych skutków – mimo nakładania ciężkich masek i odżywek, włosy ciągle są zbyt lekkie, niedociążone, wyglądają na nieuczesane i zaniedbane.

Jeśli inne środki zawodzą, zdecydowanie warto wypróbować emolienty do włosów, które pozwalają dobrze je dociążyć i poprawić ich kondycję

Włosy nisko i wysokoporowate

Włosy występują w bardzo wielu odmianach i rodzajach. Dla każdych charakterystyczne są inne zjawiska, wygląd, a także problemy. Jeden z podstawowych podziałów dotyczy porowatości. I tak włosy niskoporowate są elastyczne, wytrzymałe, nie strzępią się i raczej nie przesuszają. Odwrotnie jest z włosami o wysokiej porowatości – tuż po wysuszeniu przypominają „puszek”, rozdwajają się, tracą nawilżenie i mimo starannej pielęgnacji potrafią sprawiać wrażenie, jakby za nimi były całe lata zaniedbań. To naprawdę frustrujące – emolienty do włosów wysokoporowatych mogą całkowicie lub choćby częściowo zażegnać ten problem.

Odpowiednie nawilżanie i odżywki

Choć maska i odżywka wydaje się instynktownie najlepszym sposobem na nawilżenie włosów, warto najpierw wgłębić się w skład. Właścicielom włosów wysokoporowatych lub zniszczonych zabiegami fryzjerskimi nie służy na przykład wiele wyciągów z ziół i roślin, które zwykle wydają się bardzo korzystnym składnikiem kosmetyków. Może zdarzyć się tak, że źle dobrana odżywka tylko pogorszy stan włosów i sprawi, że utracą one jeszcze więcej wody, stając się tym samym sztywne, splątane i podatne na uszkodzenia. Dla nawilżenia i wygładzenia warto postawić na emolienty. O tym, dlaczego jeszcze polecane jest ich stosowanie przeczytać można pod tym adresem.

Emolienty do włosów

Umiejętnie stosowane emolienty do włosów tworzą na ich powierzchni powłokę, która nie pozwala odparować wodzie. Łuski włosów są domknięte, a to z kolei przekłada się na zdrowszy wygląd. Często powtarzane zabiegi fryzjerskie mogą zniszczyć naturalną otoczkę tłuszczową włosów. Nie sprzyja jej także codzienne mycie, które jest z drugiej strony konieczne, jeśli skóra głowy mocno się przetłuszcza. Niektórzy z kolei, mimo stronienia od prostowania, farbowania i modelowania na gorąco, mają skłonność do przesuszania się włosów. Emolienty zapobiegają temu efektowi. Dobrze natłuszczają włosy i zapewniają im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. W aptekach i drogeriach można kupić wiele dobrych emolientów do włosów – warto wybrać takie, które mają w składzie jak najmniej zbędnych i szkodliwych składników, na przykład barwiących i nadających zapach.