Emolienty w pielęgnacji skóry dziecka

Emolienty w pielęgnacji skóry dziecka

Skóra niemowlaka, a nawet kilkulatka, często jest skłonna do reagowania uczuleniami, pokrzywką, zaczerwienieniem, szczególnie w zetknięciu z silnymi czynnikami atmosferycznymi lub nowymi, nieznanymi dotąd substancjami. Podobnie działa na nią wiele popularnych kosmetyków, nawet tych przeznaczonych do pielęgnacji dziecięcej skóry.

Ratunkiem, gdy nic nie działa, a większość kosmetyków szkodzi, często okazują się emolienty. Te starannie opracowane preparaty pozwalają zmniejszyć dolegliwości i zapomnieć o skórze fatalnie reagującej na kolejne szampony i kremy.

Czym są emolienty i jak działają?

Istotą działania emolientu jest maksymalne nawilżenie i zabezpieczenie skóry dziecka przed nadmierną utratą wody. Skóra powinna radzić sobie sama z wytwarzaniem zabezpieczającego filmu, jednak u dzieci jest ona bardzo delikatna. Często nie jest więc w stanie podołać agresywnym substancjom w preparatach myjących, promieniowaniu słonecznemu lub twardej wodzie z wodociągów. Odpowiednio dobrane kosmetyki zapobiegną odparowywaniu wody ze skóry dziecka. Emolienty dla dzieci wspomagają procesy regeneracji uszkodzonego i podrażnionego naskórka, ponieważ często zawierają lanolinę i d – panthenol. Są dostępne w aptekach i niektórych drogeriach bez recepty, warto więc zapytać sprzedawcę o radę.

Pielęgnacja dziecięcej skóry emolientami

Emolienty dla dzieci sprawdzają się nie tylko u maluchów, których skóra jest nadmierne wrażliwa. Warto je wypróbować także u dzieci niemających większych problemów ze skórą. Używanie łagodnych, hipoalergicznych kosmetyków, których zgodność z naskórkiem jest bardzo wysoka, pozwala zapobiegać i nie dopuścić do takich problemów w przyszłości. Emolienty dla dzieci o zdrowej skórze można stosować zamiast oliwki po kąpieli. Nie dopuszczą do przesuszenia, a także szybko się wchłoną i nie będą zostawiały tłustej, kłopotliwej warstwy. Więcej zalet emolientów dla dzieci opisanych zostało tutaj.

Skóra wrażliwa i nadmiernie wrażliwa

Wielu rodziców, po wypróbowaniu emolientów w pielęgnacji swojego dziecka, nie wraca już do innego typu kosmetyków. Trudno jest przecenić skuteczność i komfort stosowania preparatów emolientowych. Dotyczy to także dzieci, których skóra jest nadwrażliwa, na przykład przy skłonnościach do alergii lub atopowym zapaleniu skóry. Choć kosmetyki z emolientami jej nie wyleczą, z pewnością zdołają jednak złagodzić przykre objawy – świąd, pieczenie, zaczerwienienie i przesuszenie. Dzieci z problemami skórnymi można także kąpać w emolientowych kosmetykach – po takiej kąpieli nie ma już potrzeby dodatkowo nawilżać skóry.