Domowe i chirurgiczne leczenie zapalenia zatok

Domowe i chirurgiczne leczenie zapalenia zatok

Wiosną oraz jesienią, kiedy pogoda na zewnątrz nieustannie się zmienia, często pada deszcz oraz przeważają niezbyt wysokie temperatury trwają sezony na przeziębienia. Ból głowy, osłabienie, gorączka, a przede wszystkim gęsty katar dla wielu oznacza grypę, dlatego udają się oni do lekarza, który często stwierdza, że są to nie symptomy przewidywanej przez nich choroby, lecz objawy zapalenia zatok.

Zapalenie zatok często pojawia się po niedoleczonym przeziębieniu, ponieważ sprzyjają mu nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Powodują je w większości przypadków wirusy, chociaż zdarza się, że jego przyczyną są bakterie lub grzyby. Z pozoru może wydawać się tylko niegroźnym stanem zapalnym, ale tylko osoby, które przeszły to zapalenie wiedzą, jak bardzo męcząca jest to choroba.

Jak to się zaczyna?

Zapalenie zatok zaczyna się od kataru- zależenie od rodzaju infekcji może być on przezroczysty i wodnisty albo gęsty i o zielonkawym zabarwieniu. Z czasem staje się on coraz gęstszy i bardziej dokuczliwy. Oprócz takich objawów jak złe samopoczucie, uczucie rozbicia, podwyższona temperatura ciała charakterystyczne dla zapalenia zatok są bóle głowy oraz bóle w okolicy czoła lub szczęki, jakie nasila się przy gwałtownych ruchach głową. Często także w trakcie infekcji pojawia się kaszel, który powoduje ściekająca po tylnej ścianie gardła wydzielina.

Początkowo zapalenie leczy się raczej domowymi metodami

Pomocne w udrażnianiu zatok są inhalacje oraz okłady. Trzeba także pamiętać o częstym oczyszczaniu nosa na przykład solą fizjologiczną lub wodą morską. Jeżeli jednak zapaleni trwa dłużej niż kilka dni, należy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy konieczne jest przyjmowanie antybiotyku.

Leczenie zapalenia zatok jest dużo bardziej skomplikowane, jeżeli to występuje przewlekle. W tym przypadku bardzo często decyduje się o przeprowadzeniu zabiegu, który ma pomóc w uporaniu się z chorobą. Najskuteczniejszym jest endoskopowa operacja zatok polegająca na usunięciu zmian oraz poszerzeniu ujść zatok za pomocą drobnych, precyzyjnych narzędzi chirurgicznych.