Dlaczego ciasto na pizzę należy wyrabiać ręcznie?

Dlaczego ciasto na pizzę należy wyrabiać ręcznie?

Tradycyjnie zrobione ciasto na pizzę zawsze jest wyrabiane ręcznie, przynajmniej jeśli chodzi o typową włoską pizzę neapolitańską, czyli pochodzącą z samego Neapolu. Sprawdźmy, dlaczego do wyrabiania takiego ciasta nie powinno się używać miksera ani wałka?

Tajemnica tkwi w składnikach ciasta

Dlaczego jedno ciasto do pizzy będzie lepsze niż inne? Jak robią to Włosi, że ich pizza jest idealnie cienka i pyszna? Tajemnica tkwi ponoć w składnikach, jakie tworzą ciasto. Włoska pizza powstaje na bazie mąki 0 lub 00, z drożdży z dodatkiem soli morskiej i wysokiej jakości oliwy z oliwek, najlepiej z pierwszego tłoczenia. Woda wykorzystywana do zaczynu z drożdży do ciasta na pizzę nie może być ani za ciepła, ani za zimna.

Ciasto odgrywa zdecydowanie pierwszoplanową rolę w pizzy, bez względu na to, ile i jakie dodatki położymy na wierzch. Dlatego zawsze trzeba poświęcić mu czas i przygotować zgodnie z włoską sztuką, niezależnie od tego, czy jest to pizza serwowana w Neapolu czy pizza w Chorzowie na Śląsku, zamów z https://www.pizzadominium.pl/lokale/chorzow!

Jak wyrabiać ciasto?

Kiedy zaczyn z drożdży, wody i mąki urośnie, można go dodać do porcji mąki 0 lub 00. Wyrabianie ciasta wymaga czasu, ale nie jest trudne. Ważne jest, by było ono wyrabiane ręcznie, ponieważ w ten sposób można je odpowiednio napowietrzyć. Przyjmuje się, że wyrabianie ciasta na pizzę powinno zająć około 10 minut. Włożyć trzeba w to trochę siły. Ciasto powinno być elastyczne, puszyste i niezbyt gęste.

Kiedy już wyrobimy z niego kulkę, pozostawiamy ją do wyrośnięcia przez około 2 godziny. Później przychodzi czas, aby drożdżowa kulka zmieniła się w idealny, okrągły spód do pizzy. W tym momencie nie powinniśmy chwytać za wałek. Ciasto na pizzę trzeba formować palcami. Proces wałkowania nie jest wskazany, ponieważ zabija tak cenne dla smaku pizzy pęcherzyki powietrza, jakie znajdują się w cieście. Rozciąganie ciasta palcami nie ma wpływu na obecność pęcherzyków, dlatego finalnie pizza będzie puszysta. Dla wprawnych kucharzy formowanie pizzy możliwe jest podczas podrzucania drożdżowego placka jedną dłonią.