Czynniki ryzyka przy raku płuc

 

Rak płuc jest jedną z najgroźniejszych odmian nowotworów, przy którym ryzyko zgonu jest największe. W środowisku występuje wiele czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do rozwoju choroby, dlatego warto poznać chociaż kilka z nich, aby w miarę możliwości ich unikać i jednocześnie zmniejszyć ryzyko powstania choroby. Oczywiście na pierwszym miejscu znajduje się palenie tytoniu, który w najszybszym tempie może doprowadzić do raka.

Wiadomo również, że palenie papierosów nie jest jednoznaczne z pojawieniem się choroby, gdyż multum ludzi pali przez całe życie i nie mają żadnych problemów z płucami, inni z kolei już po paru tygodniach mogą zachorować. Mimo wszystko szacuje się, że nawet 90% nowotworów płuc jest wynikiem palenia papierosów. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka o jedną trzecią trzeba czekać aż 10 lat po rzuceniu palenia, a jest to bardzo długi okres czasu. Pamiętajmy także, że ryzyko raka wzrasta również u biernych palaczy, którzy żyją w związku z palaczem. Z badań wynika, że częstotliwość zachorowań na raka płuc wzrasta aż o 30% u osób będących w związku małżeńskim z palacze
m. Kolejnym czynnikiem jest azbest, który może zwiększyć ryzyko zachorowania aż dziesięciokrotnie.

Te dane dotyczą jednak osób niepalących. U palaczy owe zagrożenie może wzrastać nawet stukrotnie, a to już nie są przelewki. Większość palaczy, którzy pracowali przy tej substancji zapadało na raka płuc. Stosowanie azbestu w budynkach jest zabronione w dużej ilości krajów, mimo tego, że swoje prawdziwe oblicze ujawnia dopiero przy wyburzeniu budowli lub uszkodzeniu jego struktury. Podobnie wbrew wielu opiniom marihuana może doprowadzić do raka płuc. Zawiera bowiem ona więcej substancji smolistych niż papierosy, a ponadto jej dym wchłania się głębiej niż ten z papierosów. Dodatkowo jest to środek zabroniony, a więc nie ma możliwości kontrolowania jego składu, a wielu dealerów dodaje do niej szkodliwe substancje, które mogą mieć również działanie rakotwórcze.

W rzeczywistości jednak trudno zbadać jej wpływ na stan zdrowia, ponieważ wielu jej palaczy równie często sięga po papierosy.