Czym jest zapalenie zatok?

Czym jest zapalenie zatok?

Uciążliwe problemy z zatokami przytrafiają się wielu Polakom w każdym wieku. Każdy chyba przynajmniej raz w życiu cierpiał na katar, któremu towarzyszyło uczucie zatkanego nosa, ból głowy i oczu, łzawienie, uczucie ucisku lub rozpychania w okolicy czoła i kości policzkowych, które nasilały się przy pochylaniu. Są to typowe objawy zapalenia zatok przynosowych. W przypadku zapalenia ostrego może do tych objawów dojść jeszcze gorączka a przy postaci przewlekłej utrzymujący się stan podgorączkowy i uczucie przemęczenia.


Zapalenie zatok może być różnorakiego pochodzenia – wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego. Często występuje też zapalenie spowodowane alergią i długotrwałą ekspozycją na alergeny. Zapalenie bakteryjne często jest powikłaniem po niedoleczonej lub przeciągającej się infekcji górnych dróg oddechowych.

Początkowe leczenie

Leczenie zapalenia zatok powinno w pierwszej kolejności polegać na podawaniu leków rozrzedzających zalegającą wydzielinę i miejscowo kropli do nosa, które pomagają uporać się ze stanem zapalnym i zmniejsza obrzęk i w ten sposób ułatwią odchodzenie wydzieliny. W przypadku zakażenia bakteryjnego lekarz może przepisać odpowiednie antybiotyki. W przypadku infekcji na tle alergicznym wskazane jest przyjmowanie przez cały okres leczenia leków przeciwhistaminowych i sterydów do nosa. Ważne jest też płukanie nosa roztworem soli.

Wady anatomiczne

W niektórych przypadkach zapalenie jest spowodowane wadami anatomicznymi, takimi jak krzywa przegroda nosowa, polipy, torbiele czy zrosty. W takich wypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne, polegające na wyprostowaniu przegrody lub usunięciu polipów, torbieli czy zrostów.

Aby nie dopuścić do powstania stanu zapalnego warto unikać substancji, na które jesteśmy uczuleni i przyjmować regularnie leki przeciwhistaminowe oraz nie chodzić z niedoleczonymi infekcjami górnych dróg oddechowych a także po prostu zadbać o swoją odporność.
Warto pamiętać, że podczas przyjmowania leków rozrzedzających wydzielinę koniecznie trzeba przyjmować dużo płynów.