Czy soczewki są zdrowe

Coraz więcej osób boryka się z wadą wzroku, która wymusza korzystanie z okularów lub soczewek. Wraz z biegiem czasu coraz większa liczba ludzi przerzuca się na tę drugą opcję, ponieważ wydaje się być ona bardziej praktyczna. Nie każdy poza tym lubi nosić okulary i nie czuje się z nimi na nosie zbyt dobrze. Jednak warto się zastanowić jakie skutki może nieść ze sobą używanie soczewek. Jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekt samego wzroku to myślę, że nie można się do niczego przyczepić.

Soczewki w żaden negatywny sposób nie wpływają na to jak widzimy, dlatego wada wzroku pogorszyć przez nie się nie pogorszy. Wzrok, który z roku na rok jest słabszy to normalna oznaka starzenia się u wielu osób, a więc winy zrzucić na soczewki nie możemy. Oczywiście w przypadku, gdy zostaną one źle dobrane to ryzyko pogorszenia wady wzroku rośnie, ale o to powinien zadbać już nasz okulista, który z pewnością zna się na swoim fachu i dobierze jak najlepsze szkła. Soczewki są o wiele wygodniejsze od okularów, jednak to również niesie ze sobą pewne zagrożenia. Soczewka ma bezpośredni kontakt z okiem, a to oznacza, że może dojść przez nią do podrażnienia gałki ocznej, a nawet jej uszkodzenia. Nieodpowiednie stosowanie soczewek może się również przyczynić do zapalenia spojówek, co może być dużym problemem dla wielu osób.

Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy soczewki są niewłaściwie używane, a więc nie zmienia się ich wystarczająco często lub gdy są po prostu brudne. Jestem przekonany, że osoby, które zawsze stosują się do zaleceń lekarza oraz używają soczewek zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu nigdy nie miały większych problemów z ich używaniem. Przecież gdyby mogły mieć one jakiś negatywny wpływ na to jak widzimy to z pewnością wielu okulistów nie polecałoby ich, a producenci byliby zmuszeni do wycofania ich z produkcji. Na szczęście tak nie jest i wiele osób może ułatwić sobie życie zamieniając niewygodne okulary na łatwe w użyciu i funkcjonalne soczewki zapewniające doskonałą poprawę wzroku.