Co lepsze: soczewki czy okulary

Tysiące osób mających wadę wzroku staje przed pewnym dylematem, a mianowicie wyborem pomiędzy okularami, a soczewkami kontaktowymi. Obie te formy korekcji wzroku mają zarówno swoje plusy jak i minusy, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw zanim się na coś zdecydujemy.

Pierwszym kryterium wyboru jest czas, jaki zajmuje nam założenie obu tych form korekcji wzroku. Założenie okularów to kwestia sekundy lub dwóch, natomiast w przypadku soczewek problem jest większy, ponieważ trzeba wykonać wcześniej parę operacji. Na początku trzeba się upewnić czy nie mamy czegoś w oczach, należy umyć dokładnie ręce, aby usunąć z nich wszelki brud. Dopiero wtedy możemy umieścić soczewkę wyjętą z hermetycznego opakowania wprost do oka. Proces ten trwa zdecydowanie dłużej niż w przypadku zakładania okularów i chyba każdy się ze mną pod tym względem zgodzi. Mamy więc pierwszy punkt dla okularów.

Kolejną kwestią może być sytuacja, w której okulary lub soczewka spadną nam na ziemię. Okulary chyba każdy zauważy i niezwłocznie podniesie je z ziemi, z koli soczewka jest słabo widoczna i można mieć problem z jej odnalezieniem. Jednak okulary przy upadku mogą się nam potłuc, a w przypadku soczewki zawsze możemy założyć nową. Tę kwestię pozostawimy więc bez rozstrzygnięcia. Kolejne kryterium to własne samopoczucie. Nie każdy lubi nosić okulary, ponieważ mogą mu one po prostu nie pasować lub podrażniać nos, co może prowadzić do ogólnej irytacji. W przypadku soczewek nie dochodzi do jakiejkolwiek zmiany wyglądu, a do ich noszenia szybko można się przyzwyczaić. Już po paru dniach praktycznie nie czuje się już różnicy. Możemy więc dopisać kolejny punkt na stronę soczewek kontaktowych.

Najważniejszym kryterium powinna być jednak poprawa wzroku, jaką gwarantują nam owe przedmioty. Tutaj bez zastanowienia wyższość mogę przyznać soczewkom, ponieważ jakość obrazu jest o niebo lepsza. Soczewki podążają za naszym okiem w każde miejsce, w które popatrzymy, czego okulary nie mogą nam zapewnić. Wybierając formę korekty wzroku właśnie tym kryterium powinniśmy się kierować, więc bez zastanowienia każdy zdecyduje się chyba na soczewki kontaktowe, ponieważ nie mają one praktycznie żadnych wad.