Buty dopasowane do każdego sportu

Buty dopasowane do każdego sportu

Bez nich tak naprawdę nie ma mowy o uprawianiu żadnej dyscypliny sportu. Buty sportowe stanowią podstawowe wyposażenia każdego sportowca lub zwykłego miłośnika kultury fizycznej i to od nich najlepiej zacząć budowanie stroju przeznaczonego do aktywności fizycznej.

Należy również pamiętać, że nie można używać jednej pary butów do wielu rodzajów sportu – grozić to może kontuzją wraz z jej dalszymi powikłaniami, a także być po prostu nieprzyjemne i mało komfortowe. W zależności od wybranego sportu różnią się one od siebie właściwościami, a aby dokonać właściwego wyboru warto skierować się do profesjonalnego sklepu sportowego.

Od czego zacząć?

Przymierzanie modeli najlepiej zaplanować późnym popołudniem lub nawet wieczorem. Podczas pobytu w sklepie w łatwy sposób można wyróżnić kilka najpopularniejszych typów dedykowanych do danych aktywności. Pierwszym z nich jest oczywiście są buty do biegania, ze względu na coraz większą popularność biegów. Jakie powinny być idealne buty dla biegacza i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Uzależnione jest to między innymi od rodzaju nawierzchni, po jakiej będzie się on poruszać, typu stopy – tu wyróżnia się pronację, neutral oraz supinację – i szerokości oraz długości stopy. Ważne jest również dobranie odpowiedniej amortyzacji mającej za zadanie wspieranie stóp. Często spotykane są również buty przeznaczone do trekkingu, czyli wędrówek po górach. Charakteryzować się one powinny odpowiednio wyższą cholewką i grubą podeszwą, dzięki której liczne kamienie pod stopami staną się niewyczuwalne.

Jaki materiał?

Najlepsze buty do trekkingu to te wyprodukowane z oddychających materiałów. Kolejny typ butów to obuwie skierowane dla osób uczęszczających na siłownie lub zajęcia fitness. Jego niewątpliwą zaletą jest lekkość przez co są prawie całkowicie niewyczuwalne. Ich podeszwa powinna być przyczepna do podłoża, więc odporna na ślizganie, a także twardsza od obuwia przeznaczonego do biegania. Warto zastanowić się także nad modelami z wyższą cholewką, która chroniłaby staw skokowy. A jeśli szukamy butów do biegania to tylko Nike Air Max Thea Black/Summit White